sunucupark_load
destek@sunucupark.com 312-229-37-14

Sanallaştırma Nedir?

Günümüzde bilgisayarların hardware denen cpu, ram, hard disk gibi fiziksel kaynaklar açısından çok gelişmiş olması bir fiziksel bilgisayar içerisine birden fazla bilgisayar kurmaya yarayan virtualization programlarının çıkmasına yol açmıştır. Böylece ram, cpu ve hard disk gibi kaynakları çok fazla olan bir bilgisayara (sunucuya) virtualization programı kullanarak çok sayıda bilgisayar kurabilirsiniz. Bu kurulan bilgisayarlar fiziksel sunucunun kaynaklarını paylaşırlar. Örnek olarak 10 GB ram kapasitesine sahip bir sunucu içerisine her biri 1 GB ram kullanan 10 bilgisayar kurulabilir. Bu kurulan bilgisayarlar gerçekte fiziksel bir görünüme sahip olmadıkları için sanal bilgisayar olarak adlandırılırlar. Kapasiteleri dahilinde gerçek bilgisayardan işlev açısından farkları yoktur. Her birine işletim sistemi yükleyebilir, birbirlerinden bağımsız olarak açıp kapatabilir ve değişik programlar çalıştırabilirsiniz.

Virtual (Sanal) Sunucular Nerelerde Kullanılır?

Sanal sunucular kaynaklarının elverdiği ölçüdeki işlerde kullanılırlar. Genelde sanal sunucu kiralayan firmalar bu sunucuları orta ölçekte kaynak gerektiren performansı çok yüksek olmayan işler için şekillendirmişlerdir. Ancak bu kaynakları artırarak yüksek performanslı sanal sunucular oluşturmanız da mümkündür.

VDS terimi cpu, hard disk ve ram gibi kaynakları kendine adanmış olan sanal bilgisayar anlamındadır. Fiziksel bilgisayarlardan hiç farkları yoktur. Performans kaybı yaşanmaz. Elektrik, yer, kurulum ve bakım esnasında iş tasarrufu sağlar. Bu tasarruf aylık kiralama bedellerinde indirim olarak görülür.

SunucuPARK | İnternet Hizmetleri Hosting-Domain
Scroll to Top
Scroll to Top